Doplňky | Accessories

Obchod s hodinami a hodinkami by byl chudý bez množství různých reklamních a jiných předmětů s nimi spojenými. Ke kapesním hodinkám patří zcela jistě řetízky. Sortiment se vcelku mění, protože právě ty patří k nejvyhledávanějším. Kromě originálů z doby klasicismu, secese nebo období art-deco můžeme nabídnout i jednodušší, nově vyráběné řetízky. Jejich použití je při nošení kapesních hodinek nezbytné, protože je dokáží ochránit před pádem na zem.

Pestrý výběr upomínkových předmětů vás dále seznámí s prvními způsoby měření času. Pořídit můžete hodiny přesípací jako přívěšek i náhrdelník. Vybírat můžete i podle intervalů, které jiné stolní typy měří. Zaškolený personál Vám vysvětlí, jak je například možné měřit čas slunečními hodinami. Máme prstencové, kapesní diptychové nebo stolní horizontání i rovníkové. Kuriozitou jsou náramkové sluneční hodinky s kompasem a sklopným ukazatelem. Pokud preferujete klasické mechanické strojky, máme pro vás milý suvenýr v podobě kapesních hodinek s motivem astrolábu Staroměstského orloje, jež byly použity ve filmu Pán Času (Doctor Who).

Výběr doplňků ještě rozšiřuje nabídka hodinářské literatury, ať už zahraniční nebo české. A protože sídlíme v Mozarteu, místě od svého vzniku spojeného s hudbou, nabízíme i hudební nástroje jako trumpety, housle, pozouny, které jsou pečlivě ošetřené a ve funkčním stavu. Vzácněji můžete v CLOCK GALLERY vidět v chodu i některé vzácnější hrací strojky (hřebíčkové nebo harmonikové).

The clock and watch shop would be poor without a multitude of different souvenirs and other related items. The pocket watch needs chain for example. The assortment is quite changing, because it is one of the most searchable item. Choose from the Classicism, Art Nouveau or Art-Deco period. We can also offer simpler, newly produced chains. Their use is necessary when wearing a pocket watch because it can protect it from falling to the ground.

A varied selection of souvenirs will also introduce you the first ways of time measuring. You can buy hourglass as a pendant or necklace. You can also choose from table types by measuring time interval. Our staff will explain you how you can measure time with a sundial. We have ring, pocket diptych or table horizontal and equatorial. A curiosity is a wrist-watch with a compass and sundial. If you prefer classic mechanical movement, we have a nice souvenir in the form of a pocket watch with the motif of astronomical clock of the Old Town Astronomical Clock used in the movie Doctor Who.

The selection of accessories is extended by the offer of horological literature, whether foreign or Czech. And because we are located in Mozarteum, house which is connected with music from early begginings we sell also somu musical instrument like trumpets, violins and clarinets from 20s-30s. All of them carefully cleaned and tested by our musician. Rarely, you can see some of the more rare music machines (music box or reed) in the CLOCK GALLERY.

 

Zajímavosti o našich doplňcích | Detailed view to accessories

Jak používat sluneční hodiny? How to use a sundial?

Nevíte si rady s tím, jak správně používat sluneční hodiny? Společně s Hankou jsme se podívali na některé ukázky, jež je možné u nás pořídit. Shlédnout může naše video, kde je použití popsáno. Níže naleznete zmíněné typy. Need to know how to use a sundials? In following video we explain some easiest techniques. Enjoy the […]

0 comments

Jak nosit kapesní hodinky? | How to wear a pocket watch?

Kapesní hodinky se běžně nosily upevněné na řetízku. Velmi elegantně působí dvojitý řetízek stylu Albert s jedním koncem pro hodinky a druhým nejčastěji pro medailon s fotografií. Oba typy se nejčastěji nosily upevněné v knoflíkové dírce u vesty a chránily tak hodinky před spadnutím na zem a udržovaly je ve správné poloze. The traditional way […]

7 comments

Kontakty | Contacts

CLOCK GALLERY s.r.o.
IČ: 081 77 341
Mozarteum, Jungmannova 748/30,
110 00 Praha – Staré Město

E-mail | info@clockgallery.cz
Facebook | fb.com/clockgallery.cz
Messenger | m.me/clockgallery.cz
Instagram | @clock_gallery
TripAdvisor | Clock Gallery
LikeALocal | Clock Gallery
Datová schránka | m2y5pqq

 • review rating 5  Wide variety of interesting clocks, very knowledgeable, friendly staff. Excellent service.

  thumb Bruce Johnson
  10/04/2019
 • review rating 5  Best place to buy watch in Prague! they have some many kinds of watches and great prices! Plus the sale person was super nice!

  thumb שחר חבר
  12/31/2019
 • review rating 5  Impressive selection of clocks and watches, with some jewlery as well. The shop itself is beautiful. The staff was well-informed and happy to help. Totally recommendable for someone into Czech and Swiss watches or looking to get quality products and honest advice in the matter.

  thumb Leyla Tielemans
  8/23/2019
 • review rating 5  Příjemný obchůdek s krásnými hodinkami a trochou té bižu. Lidé co tu pracují, jsou velmi milí a vstřícní. Vřele doporučuji 🙂👍.

  thumb Vlasta Flaxová
  8/10/2019
 • review rating 5  Amazing selection of watches and great knowledge. Also speak amazing English too. If you are a watch freak and want an antique Omega or Prim watch then head down

  thumb Richard Grethe
  8/11/2019
 • review rating 5  I bought here a beautiful vintage watches, the staff was really kind and helpful and the location is also nice. I highly recommend you to visit this place.

  thumb Nikola Vachalova
  10/29/2019
 • review rating 5  Narazila jsem na tento obchůdek náhodou a koupila jsem si zde budík Prim. Doporučuji😊👍🏼

  thumb Eliška Justová
  8/27/2019
 • review rating 5  Great store selling amazingly restored watches! Besides that, the store’s owner is highly knowledgeable... true craftsmanship!

  thumb Sjoerd Brouwer
  2/02/2020
 • review rating 5  Wow what an amazing shop! So many beautiful and unique antique clocks. The owner was so nice and helpful!! Thank you for helping me finding the perfect gift ever

  thumb Meshi Birnbaum
  10/27/2019
 • review rating 5  Perfect watch shop in Prague, such a nice collection and the owner was so kind. I really recommend this!

  thumb Camilla Marabini
  2/05/2020