Publikováno

Sluneční hodiny letní čas neznají

Vyšla nová publikace o slunečních hodinách

O posledním březnovém víkendu budeme opět měnit zimní čas na letní. Slunce, které máme s létem spojené, to ale přirozeně nechává klidným. Naší administrativní časové změny si tak nevšímají ani sluneční hodiny a dál lpějí na starém astronomickém řádu. I o tom se můžete dozvědět víc v nové poutavé publikaci s názvem Sluneční hodiny.

Ačkoli jsou sluneční hodiny velmi vzácnými a zajímavými artefakty, není mnoho badatelů, jež se jim odborně věnují. Jde bezesporu o jedny z nejstarších předmětů, které pomáhaly určovat čas. Významně sloužily při určování poledne ve městech nebo byly důležitou pomůckou orlojníků, kteří s jejich pomocí mohli seřizovat sluneční hodiny. Setkáme se s nimi na mnoha místech. Ne všem typům ale dokážeme porozumět.

Vítanou novinkou je proto kniha Miloše Noska. Slunečními hodinami se zabývá již více jak 30 let. Bezesporu se dá říci, že zná téměř všechny veřejné sluneční hodiny v České republice. Mnoho zaniklých nebo poničených pomáhal obnovit, ale nadšeně konstruoval i nové. Kniha je psána srozumitelnou formou a poskytuje i laikům mnoho tipů, jak si třeba hodiny vyrobit.

Autor seznamuje čtenáře s různými typy hodin a s údaji, které lze z hodin odečíst. Sluneční ukazatele plynutí času můžeme rozdělit na hodiny, jež byly uměleckou součástí průčelí významných budov nebo naopak praktické pomůcky, jež bylo možné složit do kapsy a vzít na cesty. Některé typy vám mohly sdělit čas s přesností i na pět minut, přibližné datum nebo i informaci, kdy vyšlo a za jak dlouho zajde Slunce.

Díky Miloši Noskovi bylo mnoho slunečních hodin zachráněno. V rukou dětí, studentů i trempů se opět stávají vítanou pomůckou a užitečným doplňkem. V obchodech je možné sehnat mnoho druhů slunečních hodin, ale vždy je důležité zjistit, zda nejde jen o nefunkční dekoraci. Při jejich používání je třeba mít stále na paměti, že ukazují pravý sluneční čas, který se od našeho v průběhu roku může odlišovat. Hodiny také neukazují letní čas, na což je třeba myslet a vždy si jednu hodinu připočíst.

Filip Sychra, kulturní servis, rádio Classic Praha, 25. 3. 2021

Související:

Jak používat sluneční hodiny

Miloš Nosek a jeho neotřelý pohled na sluneční hodiny

Jak nosit kapesní hodinky

Jaké hodinky vybrat k obleku

Please follow and like us:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The maximum upload file size: 1 MB.
You can upload: image, other.