Publikováno

Vzácné hodiny ze Schwarzwaldu | Rare Black Forest Clocks

Jedním z našich posledních projektů je výstava 60 exponátů dřevěných kolečkových hodin zhotovených hodináři z regionu jižního Německa i Čech od poloviny 18. do konce 19. století. Výstava vznikla za spolupráce CLOCK GALLERY s předním českým sběratelem švarcvaldek, Mgr. Milošem Klikarem.

The exhibition of 60 wooden gears clock from Black Forest, region in south of Germany, presents its development from the middle od 18th till the end of 19th century. Exhibition is realized thanks to the cooperation of CLOCK GALLERY with Mgr. Milos Klikar, most well known collector of folk clocks in Czech Republic.

Milovníci hodin poznají nástěnné a skříňkové hodiny s hracími stroji, nejčastěji zvonkohrami nebo píšťalovými mechanismy, pohyblivými figurkami a hlavně číselníky s podmalbou na skle, malbou na křídovém podkladu nebo s tiskem.

All clock lovers will see wall and mantel clocks with music clockworks, mostly with carillons of organ pipes, automata or dials with underpainting on glass, paint on chalk support or printed.

Proč právě Schwarzwald? Hornatá oblast při hranicích se Švýcarskem, s dostatkem dřeva, sklářskou tradicí a levnou pracovní silou vytvořila příhodné podmínky pro výrobu relativně levných hodin. S vzrůstající oblibou se později rozvinula v manufakturní a dokonce průmyslovou výrobu, jež dokázala levnými hodinami zásobit celou Evropu. Výstavu v Muzeu Komenského v Přerově můžete shlédnout do 29. prosince 2019.

Why Black Forest region? Place on sounth of Germany, next to Swiss borders, is area with deep forests, glasswork tradition and good conditions for manufacturing of relatively cheap clocks, which were exported to whole Europe afterwards. Exhibition at Muzeum Komenskeho v Prerove untill the 29th od December 2019.

Kde koupit selské hodiny? | Where to buy old Black Forest Clocks?

Na trhu s hodinami je možné pořídit mnoho typů. Kvůli relativně levné výrobě a vysokému podílu dřeva v mechanismu bývají však často neopravitelné. Mnoho jich bývalo také uložených na půdách nebo ve sklepích, kde bylo dřevo narušeno přílišným suchem nebo vlhkostí. Při koupi hodin na tržištích a v bazarech buďte proto opatrní.

On antique markets you can find various types of them. Sadly mostly in not in working condition. Movement consists of wood, which could be destroyed by humidity or dryness, sometimes by woodworms. If you decide to buy schwarzwald clock be vigilant.

V CLOCK GALLERY můžete vidět některé nejčastější typy. Stroje s kukačkou, malovanými číselníky, tlašenými plechovými deskami, potiskem nebo podmalbou na skle. Všechny pohání litinové závaží a chod je regulován mosazným kyvadlem.

In CLOCK GALLERY you can see some of Black Forest clocks like cuckoo clocks or movements with handpainted dials. All of them is powered by weights and together with brass pendulum.

CLOCK GALLERY s.r.o.
IČ: 081 77 341
Mozarteum, Jungmannova 748/30,
110 00 Praha – Staré Město

E-mail | info@clockgallery.cz
Facebook | fb.com/clockgallery.cz
Messenger | m.me/clockgallery.cz
Instagram | @clock_gallery

 

Please follow and like us:

12 komentářů u „Vzácné hodiny ze Schwarzwaldu | Rare Black Forest Clocks

 1. Dobrý den, pořídila jsem u vás nástěnné hodiny s podmalbou na skle. Fungují trochu rychleji. Je možné to nějak zkorigovat? Pavlátová

  1. Hezký večer paní Pavlátová, hodiny seřídíte jednoduchým posunutím mosazné čočky na kyvadla, směrem dolů hodiny zpomalujete, směrem vzhůru zrychlujete. Doufáme, že budou pěkně sloužit 🙂

 2. Viděl jsem pěknou výstavu Hodin ze Schwarzwaldu v Přerově 😉 http://patrikparizek.com/?page_id=1265

 3. Plánujete další výstavy?

  1. Hezké poledne, právě připravujeme výstavu Duše plná koleček, která se bude konat v Berouně. Viz odkaz zde.

 4. Thanks for finally talking about Rare Black Forest Clocks. Liked it!

 5. Are you also interesting in German ukulele?

  1. Hi Gitto, we sell some musical instruments, but we do not focus on them. Better if you try just a shop with musical instruments.

 6. I love cuckoos :-D, shame prague is so far…

 7. Také mám doma krásné švarcvaldky, takové jako na první fotografii 😉

 8. Do you have some rare cuckoo clock? I am a black forest clock collector from Germany. Thank you for reply.

  1. Hi Miranda, we have czech cuckoo clock made in Zlatnik Ostrava, with two birds 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The maximum upload file size: 1 MB.
You can upload: image, other.